פוסט טראומה אצל ילדים

במציאות העכשווית נוצרים מצבים שבהם מגלים שלילדים מסוימים קיימת הפרעת דחק פוסט טראומטית – PTSD . מדובר בהפרעת חרדה אשר נובעת ממקרים שונים שהילדים חוו והשאירו בהם חותם עמוק שיצר טראומה בנפשם.

הסיבות להופעת פוסט טראומה אצל ילדים

תפיסת העולם של הילדים היא מאד מקובעת, הם רואים את העולם במלוא יופיו ועל כל מעלותיו. הם אינם רואים כשלים ובעיות ולכן כאשר מתרחש אירוע רציני ביותר הוא מותיר זעזוע משמעותי שמוציא אותם מהאיזון.
כל שינוי מהותי עקב המציאות הקיימת עלול לפגוע בערך העצמי של הילד ולהשפיע על אופן ניהול הקשר עם הסביבה הקרובה.

פוסט טראומה אצל ילדים

יש כמה סוגים של אירועים שעלולים ליצור פוסט טראומה, הן אישיים והן ארציים כמו לדוגמה:

 • חשיפה למצב בטחוני קשה כמו פיגוע, חדירת מחבלים, חטיפה ושהייה בשבי.
 • אובדן של אחד ההורים או אדם קרוב אחר.
 • תהליך גירושין של ההורים, הן אם זה מתנהל בדרך מכובדת והן אם זה קורה בצורה מכוערת תוך עירוב הילדים בתהליך.
 • מחלה קשה של אדם קרוב או של הילד.
 • ילד שחווה אלימות פיזית או מינית בבית או מחוצה לו.
 • ילד שחווה קשיים חברתיים כמו שיימינג או חרם חברתי.
 • מי שחווה תאונת דרכים על כל השלכותיה.

סימפטומים לפוסט טראומה אצל ילדים

קיימים מצבים שונים שאמורים להדליק נורות אדומות אצל ההורים. כאשר יש סימפטום אחד או כמה סימפטומים, כדאי לפנות לאיש מקצוע כדי לאבחן את הבעיה באופן מדויק. כמו לדוגמה:

 1. רגישות לריחות, מראות ורחשים.
 2. הפרעות שינה כמו קושי בהירדמות, סיוטים ושינה לא רציפה.
 3. זיעה.
 4. דופק מהיר.

ההשלכות של הסימפטומים הם רגרסיה בהתנהגות כמו מציצת אצבע, חזרה להרטבה, אגרסיביות, ילדים מפוחדים ומבודדים.

ההיערכות של ההורים לטיפול בפוסט טראומה של הילד

הורים לילדים שאובחנו עם PTSD מודעים לעובדה שהם זקוקים להכוונה ולידע בנושא הטיפול בילדים אלו. זו הסיבה שהם נרשמים לאופציה של הדרכת הורים למתבגרים אשר מרכז זאת בכמה מפגשים.
המדריכים המנוסים מעבירים סדרה של הדרכות אשר כל אחת מהן מתמקדת בנושא אחר. המטרה היא להעניק להורים הסברים מלאים ודוגמאות מוחשיות על הדברים שהילדים שלהם עוברים.
כאשר ההורים מבינים את הבעיה באופן מעמיק קל להם הרבה יותר לסייע להם.

בשלב שני מקבלים ההורים כלים כדי לעזור לילדים בכל מיני מצבים. אם מדובר בנושאים חברתיים הם מחזקים אותם, מעלים את הערך העצמי שלהם ובמקביל מתנהלים מול הגורמים הרלוונטיים בבית הספר כדי לטפל בתופעה זו באופן שורשי כך שהיא תיפסק לחלוטין. אם מדובר בנושאים רגשיים, כל ילד זקוק להמון תשומת לב, חמלה, הבנה, הכלה ובעיקר אהבה.

השתתפות בקורס הנחיית הורים לטיפול בפוסט טראומה של הילד

כאשר ההורים משתתפים בקורס הנחיית הורים נפתח עבורם צוהר לכל מה שקורה לילד שלהם. הם נחשפים למצבים ולהתמודדויות שלהם ומבינים אותם באופן רוחבי. מדובר לא אחת במצבים קשים, אך עם הכוונה נכונה ההורים עושים צעד אחר צעד וברוב המקרים הם מצליחים להוריד את מפלס החרדה וכך המצב הטראומטי מטופל והעוצמות שלו הולכות ופוחתות.

החיים עשויים להתהפך ברגע ובמיוחד במדינה כמו ישראל, עם זאת יש לקחת את הדברים בפרופורציות הנכונות ולהעניק לילדים זוויות ראייה חדשות ודרך אחרת להסתכלות על החיים וכל זאת כדי לשפר את מצב הרוח ואת החיוניות שלהם. בדרך זו ההצלחה מחכה מעבר לפינה.

במצבים קשים של הילדים יש לבצע פעולות כדי להוציא אותם מהבור שאליו הם נקלעו. הכוונה של אנשי המקצוע היא הדרך המומלצת בזמנים מורכבים אלו.
טיפול CBT הוא גם דרך לטפל בהתנהגות של הילדים שלכם ויכול לשפר את המצבה הרוח שלהם, אז מוזמנים לבקר באתר שלנו לקבלת מידע מורחב יותר על הטיפול שלנו.

מאמרים אחרונים

ניווט מהיר

תפריט נגישות