טיפול CBT לילדים

בצער גדול, אך ישנם לא מעט ילדים אשר נחשפים לאירועים מאוד טראומטיים כבר בחייהם הצעירים אשר עלולים ליצור אצלם צלקות וכאב גדול אשר עלול ללוות אותם לאורך כל חייהם אם לא יקבלו את הטיפול הנכון ובזמן הנכון על ידי אנשי מקצוע אשר מנוסים ומתמחים בטיפול בילדים. אחת השיטות הצליחות הקיימות היום בענף, הוא טיפול CBT לילדים אשר נועד להפחית את התסמינים ואף לפתור לגמרי את האתגר ולהסיר את כל הסימנים של הטראומה או אירוע מצער אשר חווה.

מהו טיפול CBT לילדים?

זהו טיפול אשר מבוסס על מחקרים וידע, העוזר בהתמודדות עם קושי רגשי והתנהגותי על ידי התמקדות בקשר צמוד בין מה שהמטופל מרגיש, חושב ועושה. טיפול CBT לילדים הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי אשר נועד לעזור לילדים להתמודד עם בעיות רגשיות או התנהגותיות כמו חרדה, דיכאון, פוביות, הפרעת קשב, טראומה ועוד בעקבות אירועים או מקרים אשר קרו.

טיפול CBT לילדים הוא טיפול קצר מועד ומכוון מטרה, ומתאים לגילאים שונים כבר מגיל הילדות וההתבגרות. הטיפול מתבצע בשיתוף פעולה בין הילד, המטפל וההורים. הטיפול ומשלב בתוכו שיחות, משחקים, תרגילים, חשיפה ומשימות  הנועדו לביצוע בסביבה הביתית.

טיפול CBT לילדים

איך עובד טיפול קוגניטיבי התנהגותי לילדים?

הטיפול מותאם לצרכים של הילד, לאינטרסים ולקצב הלמידה של הילד, ומטרתו העיקרית להעניק לילד תחושת שליטה ואחריות מלאה על השינוי אשר הוא עובר בחייו, וישנם כמה שלבים לטיפול:

  • שלב ראשון – הכולל אבחון וזיהוי של הבעיה. הסבר על ההליך והסכמה על הטיפול. המטפל והילד מגדירים את הבעיות, המטרות והציפיות שלהם מהטיפול יחד. יוצרים קשר של אמון ושיתוף פעולה עם הילד.
  • בשלב שני לטיפול – המטפל והילד עובדים יחד על זיהוי ושינוי המחשבות, הרגשות וההתנהגויות הלא אדפטיביות שקשורות לבעיות של הילד. תוך כידי שימוש באלמנטים משלימים העוזרים להליך הטיפולי כמו דפי משימות, טבלאות שונות, תרגילים ויישום של פעולות.
  • בשלב השלישי מגיעים לשלב הסיכום בו המטפל והילד מסכמים יחד את ההתקדמות של הילד והשינוי אותו הוא עבר, משוחחים על הישגים ועל ההליך השימור של התוצאות לאורך זמן.

איך ניתן לזהות סימני מצוקה אצל ילדים?

ישנם דרכים רבות לזהות האם הילד שלכם סובל מקשיים או שהוא חווה משהו אשר אינו יודע להסביר לכם במילים. ניתן ללמוד את הסימנים בדרכים רבות כמו למשל בזרת אנשי מקצוע כמו הדרכת הורים, או לימודי פסיכולוגיה באופן מקצועי או שניתן גם לקבל כמה כלים שימושיים וזמינים בעזרת קורס עזרה ראשונה לילדים ותינוקות בו לומדים לטפל באופן ראשוני במגוון של פגיעות ובעיות אצל ילדים ותינוקות.

קראו עוד על הקורס עזרה ראשונה הכי פרקטי ומקצועי שיש

מה הם כלי העזר שניתנים ב-CBT לילדים?

טיפול מסוג סי בי טי מעניק מגוון כלי עזר שונים המסייעים למטופל להתמודד עם הבעיה, לשנות התנהגות ומחשבות כלפי אותה הבעיה ולפתח מיומנויות חדשות. ישנם כלי עזר שונים בהתאם לגילו של הילד, למורכבות של הבעיה, ולהעדפות של המטופל, כמה דוגמאות נפוצות עיקריות הן:

  • יומן מחשבות – בו המטופל רושם את כל המחשבות האוטומטיות העולות אצלו במצבים השונים המלווים אותו במהלך היום. ואיזה רגשות הוא חווה בהתאם לאותה המחשבה. במידה וישנן מחשבות קיצוניות יותר תפקידו של המטפל להחליף את המחשבה השלילית במחשבה רציונלית ושקולה.
  • חשיפה- הליך בו המטופל חושף את עצמו למצבים או למקורות שמגרים אצלו חרדה או פחד, באופן מדורג ומבוקר. המטופל לומד להתמודד עם הרגש ולהבין שזהו מזל זמני ואינו מסוכן עבורו. ועוד טכניקות מרגיעות המשולבות במהלך הטיפול.

סיוע לילדים עם טיפול CBT מותאם אישית

ילדים רבים נמצאים במצוקות נפשיות שהם לא מודעים אליהן לאור גילם הרך. הוריהם אשר שמים לב להתנהגויות מסוימות שהן לא נורמטיביות, מחפשים את הפתרון האולטימטיבי כדי לסייע להם. הצוותים הפסיכולוגיים שנפגשים עם הילדים ופועלים בשיטת טיפולי CBT עולים על מצבים שכיחים כמו הפרעות קשב וריכוז בדרגות השונות, הפרעות אכילה, חרדות נטישה, חרדות חברתיות, דיכאונות, פחדים, וויסות רגשי, הפרעה טורדנית כפייתית – OCD , אי שליטה בכעסים, התפרצויות זעם ועוד.

לאחר האבחון הקוגניטיבי התנהגותי, המומחים ממליצים על אופן הטיפול כדי לסייע לילדים האלו ולהוביל אותם להתנהגות התואמת את גילם ואת הנורמות החברתיות בסיטואציות שונות.

קורס הדרכת הורים כפתרון משלים לטיפול CBT לילדים

הדרך להצלחה בטיפולים האלו היא שילוב כוחות בין המטפלים לבין ההורים. לכן הם מוזמנים לקורס הדרכת הורים שבו הם נחשפים להסברים מקצועיים על מהות הבעייתיות של ילדיהם ועל אופן הטיפול המומלץ.
הנתיב הנכון הוא שההורים מקבלים את מלוא המידע לגבי הצעדים שיבצעו המטפלים וההורים יצרו המשכיות של הטיפולים האלו בבית. בדרך זו הילדים יבינו את דפוס הפעולה הרצוי ולאט לאט הם יפנימו זאת.

כיוון שהבעיות השונות מתרחשות אצל ילדים בגילאים שונים ואופן הטיפול באמצעות CBT הוא מגוון כיוון שיש לבצע התאמה מיטבית, מחלקים אנשי המקצוע את ההורים לשתי קבוצות של הדרכת הורים לגיל הרך והדרכת הורים לילדים גדולים יותר עבור גיל בית ספר.

טיפול CBT לילדים

חרדה חברתית אצל ילדים בשיטת טיפול CBT

הטיפול של הפסיכולוגים בשיטת CBT הוא פרטני ותואם את הצורך של כל ילד. אם מדובר לדוגמה בילד שיש לו חרדה חברתית ולכן הוא לא יוצר חיבורים עם חבריו לכיתה או לחוג, המטפל יעבוד אתו באופן ממוקד ויסביר לו את היתרונות הרבים של החברות, ללכת יחד לפעולות שונות, להכין יחד שיעורים ועוד. השלב הבא יהיה ליצור חיבור עם ילד אחד ספציפי כדי לבנות תהליך של שיתוף פעולה והנאה של שני הצדדים.

אין מדובר בהליך מהיר אלא מדובר בדרך ארוכה שרצופה גם בכשלים, עד ההגעה ליעד. בהמשך הדרך המטפל מרחיב את היכולות של המטופל ומתווה עבורו את הדרך ליצירת קשרים חברתיים עם ילדים נוספים, כדי להרחיב את המעגל החברתי שלו באופן קבוע.

טיפול בפחדים ובחרדות בשיטת CBT

עקב דפוסי חשיבה מסוימים או אמונות יסוד שהן שגויות, ילדים מפתחים פחדים וחרדות מסיטואציות מסוימות ולכן הם נמנעים לבצע פעולות מסוימות או להתמודד עם מצבים שמרתיעים אותם. המטרה של המטפל היא להניע אותם מהקיבעון ולמוסס לאט לאט את הפחדים ואת החרדות לאור בסיס החשיבה השגוי שמוביל אותם למסקנות האלו.

זה מתבצע באמצעות יישום של טכניקות שונות עבור שינוי החשיבה תוך שימוש בפעולות של הרגעה והרפיה. כאשר הילד הוא נינוח קל לפלס את הדרך אל ליבו ואל מוחו ולכן אפשר לשכנע אותו על חשיבה אחרת שהיא הנכונה. ההצלחה בטיפול CBT לילדים תלויה מאד בכימיה, בקשר העמוק ובשיתוף הפעולה בין הילד לבין המטפל וכאשר זה קורה, השמיים הם הגבול.

הרצון של כולנו הוא שיהיו לנו ילדים מאושרים ולכן כאשר מסתבר שיש כשלים מסוימים, חשוב לטפל בכך מוקדם ככל האפשר כבר בגיל הרך. השיטה המוצלחת ביותר היא שיטת טיפול CBT ולכן כדאי למצוא את המטפלים המובילים בסביבת המגורים שלכם כדי להתחיל טיפול.

מאמרים אחרונים

טיפול משפחתי

טיפול משפחתי

משפחה היא שם כולל לאנשים נפרדים שמנהלים חיים משותפים. בשל חיבור של שני אנשים אוהבים נולדת משפחה. למרות הרצון והפנטזיות שלנו על חיים הרמוניים, מאושרים

להמשך קריאה »

ניווט מהיר

תפריט נגישות