טיפול משפחתי

משפחה היא שם כולל לאנשים נפרדים שמנהלים חיים משותפים. בשל חיבור של שני אנשים אוהבים נולדת משפחה. למרות הרצון והפנטזיות שלנו על חיים הרמוניים, מאושרים ושמחים, לא תמיד קל לנהל חיי משפחה. התפתחות אישית של ההורים, קשיים כלכליים, מצוקות נפשיות, בעיות בריאותיות, אופי שונה, אי הסכמות ועוד, כל אלה עלולים לפגוע במרקם העדין של הדבר הכי חשוב לכולנו, המשפחה. טיפול משפחתי יכול לעשות פלאים ולהפוך משפחה עצובה ושסועה, למאושרת ושמחה.

טיפול משפחתי

ממה נובע משבר במשפחה טיפול משפחתי יכול לעזור?

משפחות שונות מתמודדות באופן שונה עם קשיים המופיעים במהלך החיים. משבר של משפחה אחת יכול להיות מהמורה קלה אצל משפחה אחרת שמתגברת עליה בקלות ולהיפך. חשוב לא להיבהל מרעיון הטיפול המשפחתי ולהבין כי מטרתו העיקרית היא לשפר את איכות חיי כל הגרים באותו הבית או הקשורים למשפחה. יש סיבות רבות ומגוונות שבגינן משפחות מגיעות לטיפול משפחתי, לפעמים זה יכול להיות בעקבות שינוי משמעותי שעובר על המשפחה כמו פיטורים של אחד ההורים, משבר כלכלי, מוות של אחד מבני המשפחה או חולי שכולם צריכים להתמודד אתו. לפעמים מדובר בשינוי כמו גירושים, יציאה מהארון, חזרה לדת או יציאה בשאלה ולפעמים הסיבות הן סכסוכים וחוסר תקשורת בין ההורים לילדים, או בין האחים. כל סיבה כשהיא מערערת את התא המשפחתי, מצדיקה פניה לטיפול משפחתי.

איך מתבצע טיפול משפחתי?

טיפול משפחתי מצריך התגייסות של כל חברי המשפחה, לא תמיד הרעיון יתקבל בשמחה אצל כולם והדרך עלולה להיות לא פשוטה. גם במהלך הטיפול המשפחתי עלולים לצוץ ולהופיע קשיים שיעוררו כעסים, מתחים, ריבים ועוד. חשוב למצוא מטפל שעבר לימודי ייעוץ משפחתי והוא בעל ניסיון והמלצות בתחום. מטפל מקצועי מחזיק בארגז הכלים שלו שיטות טיפול שונות המאפשרות לו ליצור מרחב בטוח ומכיל עבור כל אחד מחברי המשפחה ולהגיע למצב שבו חברי המשפחה משתפים, מקשיבים, במידת הצורך משנים או משפרים את דפוסי ההתנהגות והקשר זה עם זה במטרה להגיע לתוצאה הסופית שהיא איכות חיים נעימה במרחב המשפחתי. טיפול משפחתי אורך לרוב כ-15 מפגשים, ברובן ישתתפו כל חברי המשפחה אך ייתכן שהמטפל יבקש לפגוש אחד או יותר מבני המשפחה באופן פרטני.

לאיזה סוגי משפחות מתאים לעשות טיפול משפחתי?

טיפול משפחתי מתאים לכל משפחה שחווה קשיים. בין שמדובר בזוג הורים צעירים שנתקלים בקשיים חינוכיים עם ילדיהם או במשפחה שבה יש מתבגרים שחווים את גיל ההתבגרות בצורה משמעותית ועלולים לגרום לקצרים משפחתיים אצל כולם. כחלק מטיפול משפחתי, אפשר והמטפל יציע להורים לעבור הדרכת הורים. אם המטפל עבר לימודי הנחיית הורים הוא יוכל לעזור או להפנות למישהו מקצועי אחר. הדרכת הורים מתרכזת רק בהורים והטיפול הוא ללא הילדים ומטרתה לתת להורים כלים להתמודד עם ילדיהם והקשיים שהם חווים. עם זאת טיפול משפחתי יכול להתבצע גם כשמדובר בזוג הורים מבוגר והילדים הם אלה שמובילים את המשפחה לטיפול.

היתרונות של טיפול משפחתי

חשוב ביותר שתכירו את רעיון הטיפול המשפחתי ותדעו שאתם לא לבד. משפחות רבות עוברות משברים ומקבלות טיפול וברוב המקרים הטיפול מצליח והמשפחה עולה על מסלול חדש. חשוב כי תמצאו מרכז טיפולי ואת המטפלים המקצועיים ביותר שילוו אתכם ותוכלו לפנות אליהם בבקשה לעזרה, יהיו זמינים עבורכם ותוכלו לקבל מענה לכל המצוקות שלכם. אל תישארו לבד עם המשבר, על תוותרו על התא המשפחתי וההרכב החשוב ביותר שלכם.
בסופו של דבר, אחרי החברים, הקריירה, הכסף, התחביבים וכל מה שיש לאדם בחייו, המשפחה זה הדבר הכי חשוב עבורנו.

מאמרים אחרונים

טיפול אישי בשיטת NLP

טיפול אישי בשיטת NLP

מומחים בטיפול בילדים ובמבוגרים מבצעים בשנים האחרונות טיפול אישי בשיטת NLP וזאת לאור האפקטיביות הרבה שלה. השיטות הישנות יותר כבר כמעט אינן בשימוש כיוון ששיטת

להמשך קריאה »

ניווט מהיר

תפריט נגישות